Ашық сабақтар - Дінмұхамед Қонаев атындағы шағын орталықты орта мектебі http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ ru Ашық сабақтар - Дінмұхамед Қонаев атындағы шағын орталықты орта мектебі DataLife Engine "Мы пока не Пифагоры" тақырыбында математикалық КВН өткізілді http://tolebi-konaev.mektebi.kz/main/640-my-poka-ne-pifagory-tayrybynda-matematikaly-kvn-tkzld.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/main/640-my-poka-ne-pifagory-tayrybynda-matematikaly-kvn-tkzld.html
]]>
Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектебінде математика және информатика пәндер айлығы аясында математка пәні мұғалімі Кадырова Гультаза Ризаевнаның ұйымдастыруымен "Мы пока не Пифагоры" тақырыбында математикалық КВН өткізілді.


]]>
admin Thu, 09 Mar 2023 00:30:41 +0600
Д.Қонаев атындағы орта мектебі Қоғамдық-гуманитарлық пәндер айлығы 2022-23 оқу жылы http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/609-donaev-atynday-orta-mekteb-oamdy-gumanitarly-pnder-ajlyy-2022-23-ou-zhyly.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/609-donaev-atynday-orta-mekteb-oamdy-gumanitarly-pnder-ajlyy-2022-23-ou-zhyly.html
                                          «Д.А.Қонаевтың -110 жылдығына» арналған конференция


Д.Қонаев атындағы орта мектебінде қоғамдық пәндер айлығы барысында 

Тарих пәні мұғалімдері :Мамбетова Р.А және Мустапаева Г.А ұйымдастырумен 8-9 сынып оқушылары арасында   «Д.А.Қонаевтың -110 жылдығына» арналған конференция болып өтті

Мақсаты: Оқушыларға қазақ елінің біртуар азаматы Д. А. Қонаев туралы жан - жақты түсінік қалыптастыру, кемеңгер тұлғаның мемлекетке және халқына сіңірген еңбегін, ерлігін, қажырлы жүргізген саясатын үлгі ету, оқушылар бойына халқымыздың құндылықтарын сіңіріп тәрбиелеу. Ғасырда  емес,  ғасырларда  бір  туатын,  ел  құрметіне  бөленген   адамдар  болады.  Дінмұхамед  Ахметұлы  Қонаев  сондай  адам.  Халқына сыйлы,  заманының  дара  туылған  перзенті. Өмірдің екі тірегі бар. Үйренуден жалықпау, үйретуден аянбау.


]]>

                                          «Д.А.Қонаевтың -110 жылдығына» арналған конференция


Д.Қонаев атындағы орта мектебінде қоғамдық пәндер айлығы барысында 

Тарих пәні мұғалімдері :Мамбетова Р.А және Мустапаева Г.А ұйымдастырумен 8-9 сынып оқушылары арасында   «Д.А.Қонаевтың -110 жылдығына» арналған конференция болып өтті

Мақсаты: Оқушыларға қазақ елінің біртуар азаматы Д. А. Қонаев туралы жан - жақты түсінік қалыптастыру, кемеңгер тұлғаның мемлекетке және халқына сіңірген еңбегін, ерлігін, қажырлы жүргізген саясатын үлгі ету, оқушылар бойына халқымыздың құндылықтарын сіңіріп тәрбиелеу. Ғасырда  емес,  ғасырларда  бір  туатын,  ел  құрметіне  бөленген   адамдар  болады.  Дінмұхамед  Ахметұлы  Қонаев  сондай  адам.  Халқына сыйлы,  заманының  дара  туылған  перзенті. Өмірдің екі тірегі бар. Үйренуден жалықпау, үйретуден аянбау.


]]>
admin Fri, 06 Jan 2023 19:25:26 +0600
Д.Қонаев атындағы орта мектебі Қоғамдық-гуманитарлық пәндер айлығы 2022-23 оқу жылы http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/608-donaev-atynday-orta-mekteb-oamdy-gumanitarly-pnder-ajlyy-2022-23-ou-zhyly.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/608-donaev-atynday-orta-mekteb-oamdy-gumanitarly-pnder-ajlyy-2022-23-ou-zhyly.html
Д.Қонаев атындағы орта мектебі
Қоғамдық-гуманитарлық пәндер айлығы
2022-23 оқу жылы

Д.Қонаев атындағы орта мектебінде қоғамдық пәндер айлығы барысында Тарих пәні мұғалімі :Қиғамбек Н.Т жетекшілік етуімен 8-9 сыныптар арасында дебат өткізілді.
Дебат ««Жаңа Қазақстандағы –жаңа мүмкіндік»» ой-бөліс сайыс сағаты
Мақсаты:Белгілі бір фактілерді зерттеуге, болжауға, жүйелеп сөйлеуге, өз көзқарасын ашық та жүйелі етіп дәлелдеуге және өз бағытын дұрыс ұсынуға жетелеу;
-Қарсы пікірдегі адамдардың қойылған мәселелерін жан-жақты қарап, ойланып-толғануға көмектесу;
-Тіл үйренушінің сөйлеу дағдысын қалыптастыру;
-Өз көзқарасын айтуға машықтандыру;
-Оқушының қоғамға деген көзқарасы мен қызығушылығын қалыптастыру;
-«Жастары белсенді елдің ертеңі жарқын» тақырыбында ой қозғату;
-Еліміздегі жастар мәселесіне назар аударту;
Түрі: Дебат (пікірсайыс)
Әдісі: Сұрақ-жауап,ситуация туғызу ,нақты дәлелдер келтіру.
Көрнекілігі: Тақырыпқа байланысты бейне материал («Хабар» арнасынан үзінді сюжет)
Өту барысы :
Елімізде жастар мәселесіне кеңінен назар аударылып келеді..Жастар ел дамуының негізгі күші.Жастар мәселесі жай ғана мәселе емес,ол ел болашағы.Жастарға ешуақытта біреуге иек артып мемлекетке қарап алақан жайып жүру жарасқан емес.Мемлекет тек өз шағында жұмысын атқарып зейнетке шыққан қарияларғажұмыс істей алмайтын мүгедектерге ғана көмектеседі.Ал он екі мүшесі сау ойлай алатын еңбек ете алатын құрыштай мықты жастар өз еңбектерімен жолын тауып,бала-шағаларын асырап,елінің өркендеуіне еңбек етуі тиіс.Жастар өзіне мемлекет бізге не береді деп емес,мен еліме,жұртыма мемлекетім үшін не істей аламын деген сауал қоюы тиіс.Сонда біз өркендейміз.
Бұл пікірталасқа 8-9 сынып оқушыларынан құралған жақтаушы тобы және даттаушы тобы қатысады.
Жақтаушы тобы
Қарары: ««Жаңа Қазақстандағы –жаңа мүмкіндік»» жастар қанатының сьезі –барлық қазақстандық жастар үшін ерекше маңызды оқиға.
Топ спикерлеріне қойылатын талаптар:
1.Дебат ережесін сақтау
2.Тақырыптан ауытқымау.
3.Сөйлеу шеберлігі
4.Жоғары мәдениеттілік
5.Өзіндік айқын көзқарастың болуы
Пікірталас ойын шарттары
1.Әр топ өзін таныстыру.
2.Екі топ өз ойларын ортаға салады
3.Регламент сақтау
4.Екі топ өзара сұрақ алмасады
5.Көрермендердің топ мүшелеріне сұрақтары


]]>
admin Fri, 06 Jan 2023 18:57:14 +0600
Тәуелсіздік туы желбірейді! http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/607-tuelszdk-tuy-zhelbrejd.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/607-tuelszdk-tuy-zhelbrejd.html мектебімізде тәуелсіздік күні қарсаңында 10"А" сыныбында
"Тәуелсіздік туы желбірейді"🇰🇿🇰🇿🇰🇿
ашық тәрбие сағаты өтті. сынып жетекшісі  Ұ. Камалова  

Мақсаты: Ата-бабамыздың тәуелсіздік жолындағы ерлігін үлгі етіп, өз Отанын сүюге, еліне, халқына қызмет етуге тәрбиелеу; Тәуелсіздік туралы терең мағлұмат беру; Еліміздің тәуелсіздігін атап өту қарсаңында ел тарихына шолу жасау;
]]]>
мектебімізде тәуелсіздік күні қарсаңында 10"А" сыныбында
"Тәуелсіздік туы желбірейді"🇰🇿🇰🇿🇰🇿
ашық тәрбие сағаты өтті. сынып жетекшісі  Ұ. Камалова  

Мақсаты: Ата-бабамыздың тәуелсіздік жолындағы ерлігін үлгі етіп, өз Отанын сүюге, еліне, халқына қызмет етуге тәрбиелеу; Тәуелсіздік туралы терең мағлұмат беру; Еліміздің тәуелсіздігін атап өту қарсаңында ел тарихына шолу жасау;
]]]>
admin Thu, 15 Dec 2022 22:26:54 +0600
14 желтоқсан күні тарих пәні мұғалімі Г.А.Мыңжасарова "Оқушылардың бойындағы зерттеушілік дағдыны дамыту" тақырыбында мектеп мұғалімдерімен өз тәжірибесімен бөлісті http://tolebi-konaev.mektebi.kz/main/632-14-zheltosan-kn-tarih-pn-malm-gamyzhasarova-oushylardy-bojynday-zertteushlk-dadyny-damytu-tayrybynda-mektep-malmdermen-z-tzhribesmen-blst.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/main/632-14-zheltosan-kn-tarih-pn-malm-gamyzhasarova-oushylardy-bojynday-zertteushlk-dadyny-damytu-tayrybynda-mektep-malmdermen-z-tzhribesmen-blst.html
]]>
Дарынды балаларға білім беруді әр ғылымның бүгінгі дәрежесіне сәйкес жүргізу бір жағынан қоғамға талантты мамандар даярлау да тиімді болса ,екінші жағынан қоғамға ерекше дарынды балалардың тек өзінің интеллектуалдық дамуын қамтамасыз етеді.

Жас жеткіншектің бойындағы табиғат берген ерекше қабілетті,дарындылықты тани білу ,оның одан әрі дамуына бағыт бағдар бере білу ерекше қиын іс .

Алайда әр баланың жеке қабілетін анықтап ,оны сол бағытта жетелеп-ұстаз парызы.

Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектебінде 14 желтоқсан күні тарих пәні мұғалімі Г.А.Мыңжасарова "Оқушылардың бойындағы зерттеушілік дағдыны дамыту" тақырыбында мектеп мұғалімдерімен өз тәжірибесімен бөлісті. 

Оқушы зерттеу жұмысымен айналысу үшін зерттеу объектісіне байланысты оның бойында қажетті білім,білік дағды болу керек. Бұл қажетті білім, білік дағдыны оқушы бойына сіңіруге көмектесетін бұл әрине жетекші педагог екенін атап өтті.

Оқушыларды ғылыми жоба конкурстарына дайындауда мынадай мәселелерге ерекше көңіл бөлу қажет екенін атап көрсетті

1.Тақырыптың ғылыми құндылығын аша білу

2.Таңдаған тақырыпты ашудағы оқушы өз еңбегінің сипаты,қосқан үлесін көрсете білу

3.Ойын ұтымды ,жағымды жеткізе алуы,сөйлеу мәнері ,өзін ұстауы,аудиторияны тартуы.

Соңында Ш.Муртаза атындағы Руханият және тарихтану орталығының ұйымдастыруымен өткізілген 'Туған жердің тасы да ыстық"атты ғылыми жобалар байқауының жеңімпазы 11сынып оқушысы Ақмолда Ж, өз жұмысын қорғап көрсетті.






]]>
admin Wed, 14 Dec 2022 00:15:32 +0600
Сармурзаев Б. http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/539-sarmurzaev-b.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/539-sarmurzaev-b.html
]]>
admin Fri, 04 Feb 2022 09:24:34 +0600
МИФ бірлестіктің ашық сабақтары http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/536-mif-brlestkt-ashy-sabatary.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/536-mif-brlestkt-ashy-sabatary.html Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Бөлім: Мәтінді есептер
Педагогтің аты-жөні:Сармурзаев Бахтияр Курманбекович
Күні:2.02.2022 жыл
Сыныбы: 5 «а»Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, 
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру.
Сабақтың мақсаты:Барлық оқушылар үшін:
Білім алушылар ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырумен танысады.
Көпшілік оқушылар үшін:
Білім алушылар ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды талдауды біледі.
Кейбір оқушылар үшін:
Білім алушылар ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды сипаттап бере алады. 
Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке  деген дағдысы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/УақытыПедагогтің іс-әрекетіОқушының іс-әрекетіБағалауРесурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
7 мин.
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу.
2.  Ынтымақтастық атмосфералық орта қалыптастыру  «Өзіңе тілегенді, өзгеге тіле!» әдісі бойынша бір-бірлеріне жақсы лебіздерін білдіреді.
3. Топқа бөлу. Оқушылар түрлі түсті стикер арқылы топтарға бөлінеді. 
1 топ «Дұрыс бөлшек» - жасыл, 
2 топ «Бұрыс бөлшек» - қызыл, 
3 топ «Аралас сандар» - сары
4 топ «Ондық бөлшек» - көк
.Үй жұмысын «Мен саған, сен маған» арқылы үй тапсырмасын тексереді. 
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді, өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.
оқушылар «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексеріп, 
 «Шапалақтаймыз, аяқты тарсылдатамыз» арқылы дұрыс, бұрыс екендігін түсіндіреді.
Дескриптор
Сурақтарға жауап береді 
Мадақтау сөздері
Стикер, маркер, А4 парақ,  А3 парақ
суреттер
Оқулық, 
дәптер, қалам қима қағаздар топтамасы
 ДК экраны
Жаңа сабаққа кіріспе
(10 мин)
 (Ұ) «Миға шабуыл»  әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты  байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері  беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.
Өзгенің пікірін толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау  жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
1. Жай бөлшек дегеніміз не?  Мысал келтір.
2. Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір.
3. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
4. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
5. Ондық бөлшек дегеніміз не?
Оқушылар
«Миға шабуыл» 
стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,  талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен  ынталандыру.     Интербелсенді тақта
Бейнеролик көрсету
Сабақтың ортасы.
«Топтық жұмыс»
(10 мин)
Топта ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшек жазу түрлеріне алгоритмін құрастыру  
І топ «Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру»
ІІ топ  «Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру»
ІІІ топ  «Аралас санды ондық бөлшекке айналдыру»
ІV топ  «Қысқартылмайтын жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу»
Оқушылар топта ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшек жазу түрлеріне алгоритмін құрастырады.     Тақтадағы үлгі бойынша топтар өз жұмыстарын  қорғайды.
Дескриптор:                    Топтағы әр оқушыға Жалпы - 1 балл
Интербелсенді тақта
А3 плакаттары
маркерлер
"Кім жылдам?" ойыны
(жұптық жұмыс)
(5 мин)
"Кім жылдам?" ойыны
"Шығармашылық жұмыс" 
1 жұп:
Битонға сүт құйды. Битонға құйылған сүтті  жай бөлшек түрінде жазып, ондық  бөлшекке айналдырыңдар
2 жұп:
Суреттің  қай бөлігі боялған? Жай бөлшек түрінде жазып, ондық  бөлшекке айналдырыңдар
3 жұп:
Спорт сарайынан “ВОСТОК” стадионына дейн  арақашықтық     8 км. Тимур 3 км жүрді. Ол жолдың қандай бөлігін жұрді? (жай бөлшек түрінде жазып, ондық  бөлшекке айналдырыңдар)
Суретті пайдаланып, жай бөлшекті жазады;
Жай бөлшекті ондық  бөлшекке айналдырады.
Шеңбер бойынша жұмыстарымен алмасады және тақтадағы үлгі бойынша топта жұмыстарын бағалайды.
Дескриптор:                    жұптағы әр оқушыға Жалпы - 1 баллИнтербелсенді тақта
Тапсырма берілген суреттер
Қалыптастырушы бағалау
Жеке жұмыс
(5 мин)
«Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру» тақырыбы бойынша
қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
1-нұсқа 
  1. а) Ондық бөлшек түрінде жазыңыз:   
б) Жай бөлшек түрінде жазыңыз: 2,02; 4,31; 
  1. Ондық бөлшек түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді теріп жазыңыз: 
2-нұсқа 
  1. а) Ондық бөлшек түрінде жазыңыз:   
б) Жай бөлшек түрінде жазыңыз: 4,07; 8,39; 
  1. Ондық бөлшек түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді теріп жазыңыз: 
Бөлімі 10, 100, 1000 т.с.с. болатын жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазады
Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазады
Ондық бөлшек түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді табады
Дескриптор
1а тапсырмасы -3 балл,
1б тапсырмасы -3 балл
2 тапсырма-2 балл
Интербелсенді тақта
Нұсқалар бойынша берілген тапсырмалар
Қима қағаздар
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
2 мин.
Рефлекция
3 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы
«Еркін микрофон»  әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
Бәрі түсініктіӘлі де жаттығу керекЕштеңе түсінбедім



Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.
№ 608, 609 жұп тапсырмалары
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін,  өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақты игеру дәрежелерін білдіретін смайликтер салып тақтаға іледі
Мұғалім оқушыларды
«Бәрі түсінікті»,
«Әлі де жаттығу керек»,
«Ештеңе түсінбедім» әдісін қолданады.  Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
Жалпы балл-10

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Бағалау.     Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
 
 
 
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды     іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
 «Мадақтау сөзі» әдісі,
Бағалау криитерийлері, 
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын 
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1: 
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені  анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:







]]>
admin Fri, 04 Feb 2022 09:15:26 +0600
Зұбайділда Н.Е. http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/540-zbajdlda-ne.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/540-zbajdlda-ne.html
]]>
Ұзақ мерзімді жоспар  бөлімі:
Айналу денелері және оның  элементтеріМектеп: Төле би атындағы орта мектеп Педагогтің аты-жөні:Зүбайділдә Нұрсұлтан ЕрғазыұлыКүні: 2.02.2022ж
Сыныбы: 11 АҚатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:Сабақтың тақырыбы:Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты11.1.8-конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.6-конустың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.5-айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.1.11-көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;Сабақтың мақсаты:-Конустың анықтамасын оның элементтерін біледі
-конустың бүйір және  толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығарады 
-көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алады
Бағалау критерийлеріü  Конустың элементтерін дұрыс белгілей алады;
ü  Конустың жазбасын дұрыс орындай алады;
ü  Конустың  бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формуласын есеп шығару барысында дұрыс қолданады;
Құндылықтарға баулуОқушыларды  патриоттыққа, бірлікке, татулыққа, сыйластыққа баулый отыра ұжымдасып жұмыс істеуге қалыптастыру;
Сабақ кезеңі/УақытыПедагогтің іс-әрекетіОқушының іс-әрекетіБағалауРесурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
Ұжымдық жұмыс.
мин
Ұйымдастыру:
оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу. Жәнеде бүгінгі сабақтың мақсатын қысқаша айтып өтемін.
Оқушыларды топка бөлу 
Пирамида, целиндр, призма, конус 
. Үй тапсырмасын тексеру. №332 
«Өзінді тексер» әдісі  арқылы     оқушылар өздері интерактивті тақтадан дұрыс жауапқа қарап  тексереді.     Үй  жұмысының  дұрыс     жауаптарын  интерактивті  тақтада көрсетемін.
«кілтті сөздер»әдісі бойынша 4-топқа арналған (пирамида, целиндр, призма, конус)  кеспе парақтарын таңдап алады. Парақта жазылған тақырыптарға сәйкес оқушылар топқа бөлінеді.
Үй жұмыстың шешімі тақтада көрсетіледі, оқушы өзінің қателерін анықтайды.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде  белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (-;+) арқылы өзін-өзі бағалайды.
Түрлі түсті кеспе қағаздар
Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі.
Ұжымдық жұмыс.
5 мин.
Оқушылармен бірге сабақ мақсатын ашу;
Бұл жерде оқушыларға өткен тақырыптардан сұрақ қойып, өткенді қайталаймын.
Сұрақтар:
  1. Цилиндр дегеніміз не?
  2. Цилиндрдің осі дегеніміз не?
  3. Цилиндірдің осьтік қимасы дегеніміз не? 
  4. Цилиндрдің жазбасы дегеніміз не? 
  5. Цилиндрдің бүйір және толық бетінің ауданы?
  6. Конус дегеніміз не?
  7. Конустың жазықтықпен қималары?
  8. Конустың жазбасы дегеніміз не?
  9. Конустың бүйір және толық бетінің ауданы?
Оқушылар сұраққа жауап береді.
 Мақсаты:
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. 
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға  сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
Дескриптор:
Бағалау
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.  
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Слайд
Сабақтың ортасы
10 мин.
Жеке жұмыс.
Жаңа тақырып.  
Geogebra программасымен конус сызбасын түсіндіремін. 
Оқушыларға жасаушысы бойынша конустың бүйір бетінің жазбасын ұсынамын.
Оқушыларға сұрақтар:
  • Мынау сектордың конусқа не қатысы бар?
  • Оның ауданын қалай табамыз?
  • Конустың толық бетінің ауданын қалай табамыз? 
Жауаптардан қорытынды жасап конустың  бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формулаларын жазамын
  • Sбб = πRl
  • Sтб= Sбб + Sоаб
  • Sтб = πRl + π R2
  • Sтб = π R(R+l)
Есеп шығару:
  1. Сызбада ОВ=3, КВ=5 болса, конустың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табыңдар: 
Жаңа тақырыпты меңгереді, формулаларын естерінде сақтап, есеп шығаруда колданады.
Түсінбеген тапсырмаларды бір-  біріне түсіндіреді.
Берілген тапсырма бойынша  өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады.
 өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.  
.
ДК экраны
Слайд
Geogebra программасы 
Жеке жұмыс 
5 мин.
  • Сызбада ОВ=5, КО=12 болса, конустың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табыңдар: 
Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады.
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайдыДескриптор: 
  1. Бүйір бетінің ауданын табады.
  2. Табанының ауданын табады
  3. Толық бетінің ауданын табады.
Әрбір дұрыс жауапка балл қойылады
ДК экраны
              Слайд 
Топтық жұмыс 
10 мин.
Пирамида мен призма тобына: Конустың жасаушысы табан жазықтығымен 60 градус бурыш жасаса, ал радиусы 3см ге тең болса, бүйір және толық бетінің аудандарын тап 
Целиндр мен конус тобына № 344 (ә) Конустың жасаушысы табан жазықтығымен 45 градус бурыш жасаса, ал , биіктігі 4см ге тең болса, бүйір және толық бетінің аудандарын тап
Осы есептерді топтарға беріп A3 қағазға орындатамын. 
Берілген тапсырма бойынша  өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жуптык талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп постерді толтырады. «Мен саған, сен маған» арқылы топтар бір-бірінің тапсырмасын тексереді.Дескриптор: 
  1. Бүйір бетінің ауданын табады.
  2. Табанының ауданын табады
  3. Толық бетінің ауданын табады.
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1-балл қойылады
.
ДК экраны 
Слайд
Жұптық жұмыс 
5 мин
Тест тапсырмасы беріледі. Тестте жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтар болады. Жаңа сабақты қаншалықты меңгергендерін және қандай қателіктер барын осы тесті тексеріп, келесі сабаққа мақсат құрамын. Оқушылар тестті орындайды. Тесттен өздерінің бүгінгі сабақтан түсінгендерін немесе түсінбеген тұстарын жазады. «Мен саған, сен маған» арқылы көршілес жұптар бірінің жұмысын бірі жауап парағымен тексередіТесттегі  әрбәр дұрыс жауап үшін 1-балл қойылады.           Слайд
Сабақтың соңы.
Ой толғаныс.
Рефлексия
5 мин.
Үйге тапсырма: № 348
«Төрт сөйлем» әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді жаз.
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін төрт сөйлем арқылы тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.
Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. 
Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.
Дескриптор:
Төрт сөйлем әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай  «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
ДК экраны
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Бағалау.  Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
 
 
 
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Қажеттілігіне қарай тапсырмалар беремін.
 Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету.
10-баллдык жүйе бойынша багалау  Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу тұруына назар аудару.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1: 
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені  анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:
]]>
admin Thu, 03 Feb 2022 09:25:28 +0600
Кадырова Г.Р. http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/538-kadyrova-gr.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/538-kadyrova-gr.html
]]>
admin Fri, 28 Jan 2022 09:22:56 +0600
Кадырова Г.Р. http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/537-kadyrova-gr.html http://tolebi-konaev.mektebi.kz/ashy-sabatar/537-kadyrova-gr.html Раздел:МногочленыФИО педагогаКадырова  Гультаза Ризаевна Дата: 
 Класс: 10 Б Количество присутствующих: Количество отсутствующих:Тема урокаДеление многочлена на многочлен. Схема Горнера. Цели обучения в соответствии 
 с учебной программой

Цели урока10.2.1.7 - выполнять деление «уголком» многочлена на многочлен
10.2.1.10 - применять схему Горнера для нахождения корней многочлена;Ход урока
Этап урока/ ВремяДействия педагогаДействия ученикаОцениваниеРесурсы
Начало урока.
Работа у доски разбор задании
Парная работа
Групповая работа
Настрой на урок. 
«Деятельность – единствен-ный путь к знанию».
Девиз нашего урока: «Дорогу осилит идущий, а математику мыслящий»
Проверка домашнего задания.
№5.38.
Актуализация опорных знаний
Устный счет
2 Повторение Выполнить деление: 1). 3 х³ : 3 х² 2). 4 х² : 4 х 3). 6 х³ : 3 х 6). х³ : 3 х
 5). 3 х² : 2 х² 4). х³ : 2 х²
 Выполнить вычитание: 
1). 3х³ − 5х² − 6х 
     3х³ + х² − 4х
2) − 4х² − х + 5
    −6х³ + 11х² − 1
 3) 6х³ + 11х² − 1
    6х³ + 9х² − 3х 
Вопросы.
  1. Какое выражение называется многочлен?
  2. Что называется степенью многочлена?
  3. Какие многочлены называются однородными?
  4. Какие многочлены называются симметрическими3?
  5. Для чего используется схема Горнера?
1) Найти частное (результат проверить умножением):
1) (х² − 2х −  35) : (х − 7);
2)  (− 4х² − х + 5) : (4х + 5); 
 Найти частное (результат проверить умножением):
1.(6х³ + 7х² − 6х + 1): (3х – 1)
2(6х³ + 11х² − 1): (2х² + 3х – 1)
3) .
 
Крит
оценивания
ДискрипторБалл
Использует деление «уголком»Делит многочлен на многочлен1
Записывает частноев коническом виде1
Результат проверяет умножением1
итого                                     3
Деление многочленов с остатком.
Написать формулу деления многочлена Р(х) на многочлен Q(х):
Р(х) = 6х³ + 3х² − 4х + 3,
Q(х) = 2х + 1
Работа по учебнику №5.39.
Разделить многочлен  3х³ − 5х² − 6х + 8   на      многочлен
3х² + х − 4.
Деление можно выполнить уголком, как и деление натуральных чисел:
Работа у доски
 
№1.Найти частное (результат проверить умножением):
1)  (х² − 2х −  35) : (х − 7); 
 
 
 
Деление многочлена с остатком
 
 
 
Дети садятся по группам
 Взаимопроверка
Учащиеся выполняют устно
Учащиеся отвечают на вопросы
Учащиеся записывают  тему урока.
Показывают умение деление «уголком» многочлена на многочлен
Индивидуальная работа
Похвала учителя.
Взаимооценивание по готовому образцу
Взаимооценивание по готовому образцу
Слайд 5

 
 
Слайд 6
ΙΙ. Середина урокаРабота по учебнику
№5.39.
Групповая работа
 
Работу выполняют в парах ученика  из каждой группы решают примеры на доске
Оценивают свой успех на уроке
Записывают домашнее задание
Взаимопроверка
Взаимопроверка
Самопроверка
Карточки №1
Слайд 9
]]>
admin Fri, 28 Jan 2022 09:19:54 +0600