Қаныш Сатпаев – жан-жақты ғалым » Дінмұхамед Қонаев атындағы шағын орталықты орта мектебі
Жамбыл облысы Шу ауданы
"Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектеп "
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(72) 43-50-93
Есепші бөлімі:
+7(72) 23-11-37
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » Қаныш Сатпаев – жан-жақты ғалым
04
январь
2020

Қаныш Сатпаев – жан-жақты ғалым












Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 

IV бөлім. Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым

Мектеп: Төле би атындағы шағын орталықты орта мектебі


Күні:  11.12.19ж

Мұғалімнің аты-жөні: Омарова И.Б.


Сынып: 9

Қатысқандар: 17

Қатыспағандар: -


Сабақтың тақырыбы

Қаныш Сатпаев – жан-жақты ғалым


Оқу мақсаттары 

8.2.3.4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Қ.И. Сатпаевтың өмірі мен шығармашылығын сипаттайды

Оқушылардың басым бөлігі: Қ.И. Сатпаевтың атқарған қызметіне талдау жасайды 

Кейбір оқушылар: Ғылым мен мәдениет саласына қосқан үлесіне баға береді


Бағалау критерийі

  • Қ. Сатпаевтың өмірбаяны мен еңбегін біледі
  • Қаныш Сатпаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөлін түсінеді
  • Ғылым мен мәдениет саласына қосқан үлесін зерттейді

Тілдік мақсаттар


 Геология, институт, ғылым, академия, трес, комбинат, металл атаулары


Құндылықтарға баулу                            

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын және еліміздің тарихында бірнеше мыңжылдығы бар, ата-бабаларымыздың ұлы істерімен таныстырып ынтымақтастыққа, патриотизмге баулу   


Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті. география


Алдыңғы білім


ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы білім және ғылымның дамуы туралы біледі


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы




- Сәлемдесу

- Сыныпта психологиялық ахуал туғызу «Түрлі түсті алақан»

Үй тапсырмасын тексеру: 

Сәйкестендіру тесті (ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым)

Сауатсыздық жойылсын қоғамы ұйымдастырылды 

1924 жылы 

Алматы Қазақ кен металлургия инситуты ашылды 

1934 ж

Республикада алғашқы дыбысты «Амангелді» фильмі қай жылы түсірілді

1938 ж.

Қазақстан халықтарының арасында жалпыға бірдей оқу міндетті болған жыл

1930-1931 жж

Алматы ауыл шаруашылық инситуты қай жылы ашылды

1930 ж


Дескриптор

Білім беру жүйесін хронология бойынша сәйкестендіреді 

Рефлексия: Оқушылар жұмысты аяқтағаннан кейін жанындағы оқушымен ауысып бір-бірінің жұмыстарын тексереді және 3-5 балл алған оқушыларға мұғалім тарапынан ауызша кері байланыс беріп мұғалім жеке журналына түртіп отырады.


«Дара  тұлға» бейнебаян арқылы миға шабуыл жасау. Бұл бейнебаянда бүгінгі сабағымыздағы тапсырмада кездесетінін маңыздылығын айтып кетеді. 

Критерий: 

  • Қ. Сатпаевтың өмірбаянын, еңбектерін мұқият тыңдап ортаға салып талқылап жұмыс дәптерлеріне түртіп алады

Оқушылар қандай тақырып және мақсатты оқушылар анықтайды. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты айтылады.



Түрлі-түсті алақан



Үлестірме материал 
































https://bit.ly/2xTjlod

Бейнебаян


Сабақтың ортасы































«Галереяға саяхат» әдісі бойынша оқушылар Қ.Сәтбаев туралы суреттермен танысады

1-тапсырма: Қ.Сәтбаевтың  атқарған қызметі туралы 

 портрет жасайды.


 «Көршіңмен кеңес» әдісі- оқушылардың жұптасып, ойлау қабілеттерін сыни тұрғыда дамыту.

Дескриптор: 

  1. Қ.Сәтбаевтың ғылымға қосқан үлесін талдайды.
  2. Ғылыми еңбектерін талдайды.
  3. Ғылыми еңбектерін маныздылығын анықтайды.
  4. Ғалымның Қазақстан өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесін талдайды.

2-тапсырма: Қ.Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібін дамытуға

 қосқан үлесін геологиялықдеректер арқылы    анықтайды 

Оқушылар топпен бірлесіп терминдерге 

 анықтама  жасайды.

 

«Тақырыптық түйінді сөз» әдісі арқылы оқушылар топтасып, ойлау қабілетін арттырады.

Дескриптор: • Феномен ұғымын анықтайды

 Минерология ұғымын анықтайды

 Геология ұғымын анықтайды

 Академия ұғымын анықтайды

3-тапсырма: Қаныш Сәтбаевтың ашқан кен 

орындарының аймақтарын кескін картаға түсіреді.


 


«Ойлан тап» әдісі – оқушылар есте сақтау қабілетін дамытады және картамен жұмыс  жасайды

Дескриптор: Қ.Сәтбаевтың ашқан кен 

орындарын оқушылар картаның Жезқазған кен 

металлургия комбинатын, Қарағанды мен Балқаш 

металлургия зауыттарын т.б өңірлерді көрсетеді. 

Қ.И.Сәтбаев туралы қызықты дерек 

/видеоролик көрсету/

Қазақстан тарихы 3 том 

Үлестірме материал 



























Қазақстан тарихы 3 том 


Үлестірме материал


Сабақтың соңы


Үйге тапсырма:Қаныш Сатпаевтың Қазақстан ғылымына қосқан үлесіне әр оқушы  тест сұрақтарын дайындау,эссе жазу.

Рефлексия 

Оқушылар сабақтан кейін «Екі жұлдыз бір тілек әдісімен»   стикерлерге кері байланыс жазып өз топтарының жұмыстарының үстіне жабыстырады 



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
 
 
 


«Қажет, қиын, қызық» әдісі арқылыҚаныш Сатпаевтың Қазақстан ғылымын дамытуға қосқан үлесін меңгеруі, зерттеу жұмыстиары қандай деңгейде жүргізілгені сараланса, «Жарғы келді, кетті» әдісі арқылы оқушылар сұрақ дайындайды, жауап беру кезеңінде оқушылардың бүгінгі сабақты меңгергені, оқушы жылдамдығы, ынтымақтастығы сараланады

Әр тапсырмадан кейін оқушылар дискрептор арқылы өз-өздеріне баға беру, сонымен қатар мұғалім тарапынан әр тапсырмадан кейін ауызша кері байланыс беріліп отырады. 



Сабақ бойынша рефлексия 



Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: 


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?