Ежелгі көшпелілердің өмірі » Дінмұхамед Қонаев атындағы шағын орталықты орта мектебі
Жамбыл облысы Шу ауданы
"Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектеп "
Education Department of Kerbulak district
Reception room :
+7(72) 43-50-93
bookkeeping:
+7(72) 23-11-37
Version for
visually impaired
04
January
2020

Ежелгі көшпелілердің өмірі

Бөлім: 5.2. Ежелгі көшпелілердің өмірі

Сабақтың тақырыбы: Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы

Мектеп :  Төле би орта мектебі

Күні: 25.12.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Сартолова Д.М

Сынып : 5

Қатысқандар :

Қатыспағандар :

Осы сабақ арқылы 

жүзеге асатын оқу 

мақсаты

5.2.1.2. ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау


Сабақ мақсаттары 





  • Көшпелілердің салт-дәстүрлері неліктен бүгінгі күнге дейін сақталғандығын  анықтайды.
  • Көшпелілердің діни-нанымдарын біледі.
  • Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды.


Ойлау дағдыларының деңгейі

  • Жоғары ойлау дағдылары

Бағалау критерийлері

  • Көшпелілердің салт-дәстүрлері неліктен бүгінгі күнге дейін сақталуын анықтайды.
  • Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды


Тілдік құзіреттілік

Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы


Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ әдебиеті, дүниежүзі тарихы

Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, азаматтық жауапкершілікке баулу

Алдыңғы оқу

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті

Сабақ жоспары


Жоспарланған 

уақыт 

Жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар 


Сабақтың басы (10 мин)

Ұйымдастыру кезеңі 

















Ұйымдастыру кезеңі

Күнделікті шаралар:

1.Сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару.

2. Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау.

 «Тойбастар» әдісі арқылы топтарға бөлу. (Оқушылар қоржыннан өздеріне ұнаған заттарды алады. Соған байланысты топтарға бөлінеді)

  1. Топ
  2. Топ
  3. Топ
  4. Топ

«Қағып ал» әдісі     арқылы   houseтапсырмасын тексеру.

Сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

  • Сұрақтарға жауап береді.

Feedback.

Мұғалім дескриптор арқылы бағалайды.


Киіз үйдің үш ерекшеліктерін жазыңыз.


 


1______________________

2______________________

3______________________

Дескриптор:

Білім алушы

  • киіз үйдің ерекшеліктерін анықтайды 


ҚБ «Басбармақ» әдісі бойынша

Өзін- өзі  бағалау

Бас бармақ жоғары қарап тұрса – дұрыс

Бас бармақ жанына қарап тұрса- толықтыру қажет

Басбармақ төмен қарап тұрса- қателестім




 


 




























 



Ортасы

 25 мин

КІРІСПЕ: 

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырамын.

5.2.1.2. ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

Бағалау критерийлері:

  • Көшпелілердің салт-дәстүрлері неліктен бүгінгі күнге дейін сақталуын анықтайды.
  • Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды.

Бейнетаспа 

1-тапсырма:

Топтық жұмыста ежелгі көшпелілердің дүниетанымын  шығармашылық түрде таныстырыңыз.

 1-топ. «Ұлыстың ұлы күні-Наурыз» тақырыбына әңгіме құрастыру. 

2-топ. «Салт- дәстүрлер» тақырыбына эссе жазу.

 3-топ. «Наурыз мерекесі» тақырыбында сурет салу. 

 4-топ  Жайлаудың     макетін жасау.

Дескриптор

 Білім алушы

 - «Ұлыстың ұлы күні-Наурыз» тақырыбында  5 сөйлемді әңгіме құрастырады;

 - «Салт- дәстүрлер» тақырыбында 5 сөйлемді эссе жазады; 

- Наурыз мерекесі     тақырыбында сурет салады;

- Жайлаудың макетін жасайды.

ҚБ  «Бағдаршам» әдісі бойынша 

 (Әр топ өздерін бағалайды)

Жасыл – дұрыс 

Сары- толықтыру қажет

Қызыл-  қателестік

Сергіту сәті

« Сен маған, мен саған» әдісі бойынша   өтілген тақырып аясында І топ- ІІ топқа, ІІ топ- ІІІ топқа, ІІІ топ- IV  топқа, IV  топ- 

І топқа  сұрақтар қояды. 

Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді.

 Мұғалім  күлегештер арқылы бағалайды.

2- тапсырма

 Жұптық жұмыс.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 

Берілген   тұжырымның  «шындық» жәнe «жaлғaн» екенін aнықтaңыз.

Oқиғa


Шындық

Жaлғaн

1

 «Наурыз» ежелден  бері тойланып келе жатқан дәстүрлі мереке



2

Ғалымдардың пікірінше « Наурыз» мерекесі 3500 жыл бұрын пайда болған



3

Ежелгі парсы және антикалық жазбаларда көшпелілер күнге табынған



4

Жазда көктеуге көшкен 




5

Ойсыл қара пірі – түйе




6

Отпен аластау ғұрпы көктеуден жайлауға көшкен кезде орындалған




Дескриптор

1.Тұжырымның «шындық» және «жалған» екенін анықтайды.

ҚБ «Бағдаршам» әдісі бойынша 

Жұптық бағалау

Жасыл –  тұжырымның «шындық» және  «жалған»     екенін анықтадық.

Сары-  тұжырымды  толық анықтамадық.

Қызыл-  мүлдем анықтай алмадық.



































 





































 



Сабақтың соңы 

  5 мин 

Feedback 

Feedback «екі жұлдыз -бір тілек»




Үйге тапсырма 

Көшпелілердің дүниетанымы туралы мағлұмат жазу




Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? 

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіздер?

Бағалау – оқушыны білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-

Денсаулық және қауіпсіздік, 

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)