МИФ бірлестіктің ашық сабақтары » Дінмұхамед Қонаев атындағы шағын орталықты орта мектебі
Жамбыл облысы Шу ауданы
"Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектеп "
Education Department of Kerbulak district
Reception room :
+7(72) 43-50-93
bookkeeping:
+7(72) 23-11-37
Version for
visually impaired
» » МИФ бірлестіктің ашық сабақтары
04
февраль
2022

МИФ бірлестіктің ашық сабақтары

Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Бөлім: Мәтінді есептер
Педагогтің аты-жөні:Сармурзаев Бахтияр Курманбекович
Күні:2.02.2022 жыл
Сыныбы: 5 «а»Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, 
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру.
Сабақтың мақсаты:Барлық оқушылар үшін:
Білім алушылар ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырумен танысады.
Көпшілік оқушылар үшін:
Білім алушылар ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды талдауды біледі.
Кейбір оқушылар үшін:
Білім алушылар ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды сипаттап бере алады. 
Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке  деген дағдысы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/УақытыПедагогтің іс-әрекетіОқушының іс-әрекетіБағалауРесурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
7 мин.
1. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу.
2.  Ынтымақтастық атмосфералық орта қалыптастыру  «Өзіңе тілегенді, өзгеге тіле!» әдісі бойынша бір-бірлеріне жақсы лебіздерін білдіреді.
3. Топқа бөлу. Оқушылар түрлі түсті стикер арқылы топтарға бөлінеді. 
1 топ «Дұрыс бөлшек» - жасыл, 
2 топ «Бұрыс бөлшек» - қызыл, 
3 топ «Аралас сандар» - сары
4 топ «Ондық бөлшек» - көк
.Үй жұмысын «Мен саған, сен маған» арқылы houseтапсырмасын тексереді. 
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді, өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл кhouseсыйлайды.
оқушылар «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің houseтапсырмасын тексеріп, 
 «Шапалақтаймыз, аяқты тарсылдатамыз» арқылы дұрыс, бұрыс екендігін түсіндіреді.
Дескриптор
Сурақтарға жауап береді 
Мадақтау сөздері
Стикер, маркер, А4 парақ,  А3 парақ
суреттер
Оқулық, 
дәптер, қалам қима қағаздар топтамасы
 ДК экраны
Жаңа сабаққа кіріспе
(10 мин)
 (Ұ) «Миға шабуыл»  әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты  байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Schoolchildren жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері  беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.
Өзгенің пікірін толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау  жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
1. Жай бөлшек дегеніміз не?  Мысал келтір.
2. Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір.
3. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
4. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
5. Ондық бөлшек дегеніміз не?
Оқушылар
«Миға шабуыл» 
стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,  талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен  ынталандыру.     Интербелсенді тақта
Бейнеролик көрсету
Сабақтың ортасы.
«Топтық жұмыс»
(10 мин)
Топта ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшек жазу түрлеріне алгоритмін құрастыру  
І топ «Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру»
ІІ топ  «Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру»
ІІІ топ  «Аралас санды ондық бөлшекке айналдыру»
ІV топ  «ҚысқартылMayтын жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу»
Оқушылар топта ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшек жазу түрлеріне алгоритмін құрастырады.     Тақтадағы үлгі бойынша топтар өз жұмыстарын  қорғайды.
Дескриптор:                    Топтағы әр оқушыға Жалпы - 1 балл
Интербелсенді тақта
А3 плакаттары
маркерлер
"Кім жылдам?" ойыны
(жұптық жұмыс)
(5 мин)
"Кім жылдам?" ойыны
"Шығармашылық жұмыс" 
1 жұп:
Битонға сүт құйды. Битонға құйылған сүтті  жай бөлшек түрінде жазып, ондық  бөлшекке айналдырыңдар
2 жұп:
Суреттің  қай бөлігі боялған? Жай бөлшек түрінде жазып, ондық  бөлшекке айналдырыңдар
3 жұп:
Спорт сарайынан “ВОСТОК” стадионына дейн  арақашықтық     8 км. Тимур 3 км жүрді. Ол жолдың қандай бөлігін жұрді? (жай бөлшек түрінде жазып, ондық  бөлшекке айналдырыңдар)
Суретті пайдаланып, жай бөлшекті жазады;
Жай бөлшекті ондық  бөлшекке айналдырады.
Шеңбер бойынша жұмыстарымен алмасады және тақтадағы үлгі бойынша топта жұмыстарын бағалайды.
Дескриптор:                    жұптағы әр оқушыға Жалпы - 1 баллИнтербелсенді тақта
Тапсырма берілген суреттер
Қалыптастырушы бағалау
Жеке жұмыс
(5 мин)
«Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру» тақырыбы бойынша
қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
1-нұсқа 
  1. а) Ондық бөлшек түрінде жазыңыз:   
б) Жай бөлшек түрінде жазыңыз: 2,02; 4,31; 
  1. Ондық бөлшек түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді теріп жазыңыз: 
2-нұсқа 
  1. а) Ондық бөлшек түрінде жазыңыз:   
б) Жай бөлшек түрінде жазыңыз: 4,07; 8,39; 
  1. Ондық бөлшек түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді теріп жазыңыз: 
Бөлімі 10, 100, 1000 т.с.с. болатын жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазады
Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазады
Ондық бөлшек түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді табады
Дескриптор
1а тапсырмасы -3 балл,
1б тапсырмасы -3 балл
2 тапсырма-2 балл
Интербелсенді тақта
Нұсқалар бойынша берілген тапсырмалар
Қима қағаздар
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
2 мин.
Рефлекция
3 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы
«Еркін микрофон»  әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
Бәрі түсініктіӘлі де жаттығу керекЕштеңе түсінбедім



Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.
№ 608, 609 жұп тапсырмалары
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін,  өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақты игеру дәрежелерін білдіретін сMayликтер салып тақтаға іледі
Мұғалім оқушыларды
«Бәрі түсінікті»,
«Әлі де жаттығу керек»,
«Ештеңе түсінбедім» әдісін қолданады.  Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
Жалпы балл-10

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Бағалау.     Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
 
 
 
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды     іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
 «Мадақтау сөзі» әдісі,
Бағалау криитерийлері, 
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын 
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1: 
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені  анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2: